Zakup podzespołów samochodowych Citroen  – co należy wziąć pod uwagę?

Zakup części samochodowych – co trzeba wziąć pod uwagę?

Niezależnie od tego, czy pracujesz w warsztacie samochodowym, lubisz majstrować przy własnym samochodzie, czy też jesteś zwykłym kierowcą potrzebującym części samochodowych do naprawy swojego pojazdu – będziesz miał dylemat. Musisz bowiem zdecydować, czy powinieneś zainwestować w oryginalne części zamienne, czy kupić zamienne części samochodowe do Citroen. Jest szansa, iż z założenie będziesz stawiał nowe i oryginalne części na piedestale, jako najpewniejszy i najbardziej oczywisty wybór. Życie pisze jednak różne scenariusze i nigdy nie ma 100% pewności, że rzecz nowa i oryginalna będzie niezawodna. Możesz być jednak pewny, że będą Cię kosztować więcej niż części zamienne do Citroen.

Porównajmy – części zamienne do Citroen oryginalne

OEM OES OE import eksport

OEM OES OE import eksport

Zawsze, gdy zajdzie potrzeba naprawy samochodu, można spodziewać się znacznych wydatków. Ma to miejsce szczególnie ze względu na cenę części samochodowych. Dla niektórych najlepszym rozwiązaniem jest używanie oryginalnych części producenta sprzętu. Jednak wielu z nas z obawy o to, ile może zapłacić za oryginalne części zamienne do Citroen woli wybrać tańsze części zamienne. Jeśli tak jest również i w Twoim przypadku, zanim zamienisz oryginalne autoczęści do Citroen na zamienniki musisz upewnić się, że w pełni rozumiesz zalety i wady zarówno oryginalnych, jak części zamiennych, aby podjąć ostatecznie świadomą decyzję.

 

Części samochodowe zamienne a oryginalne – jak wyglądają wydatki?

Z pewnością nikogo nie zdziwi to, że zamienniki będą Cię kosztować mniej niż nowe autoczęści do Citroen, ale i tak można być mocno zaskoczony różnicą cen. Oczywiście ostateczna cena zamiennych części będzie się różnić w zależności od takich czynników, jak:

części do samochodów dostawczych

części do samochodów dostawczych

• rzadkość,
• popyt,
• dealer.

Tak czy inaczej możesz być pewien, że najtańsze części samochodowe do Citroen to właśnie zamienniki – znajdziesz je nawet za mniej niż połowę ceny nowych. Rzecz jasna jest tak tylko w przypadku, gdy części samochodowe, które się poszukuje nie mają być elementem klasycznego, czy egzotycznego pojazdu. Co biorąc pod uwagę Citroen, który Cię interesuje nie powinno Cię dotyczyć.

Co z dostępnością do oryginalnych i zamiennych części samochodowych do Citroen ?

Nie powinno być żadnego problemu z odszukaniem części zamiennej do samochodu, który cieszy się popularnością. Wystarczy dobry sklep z częściami do Citroen, by załatwić sprawę. Zwykle takie sklepy zapewniają również pomoc specjalistów, którzy jeszcze bardziej ułatwiają szybkie i bezproblemowe znalezienie konkretnych części do danego samochodu.

Poza tym obecnie istnieje naprawdę wiele sposobów wyszukiwania zarówno zamiennych, jak i oryginalnych części samochodowych. Z pewnością możesz to zrobić w klasyczny sposób – sprawdzając stacjonarny sklep z częściami do Citroen, jeśli wiesz, czego szukasz możesz też znaleźć używane części u renomowanych sprzedawców online bez wychodzenia z domu. Czasem ofertę części zamiennych prowadzi się też w niektórych warsztatach samochodowych. Nawet jeśli ostatecznie lokalnie nie będziesz w stanie znaleźć tej części, na której Ci zależy – internet z całą pewnością będzie odpowiedzią, której szukasz.

Kwestia standardów części samochodowych

części samochodowe dostawcze

części samochodowe dostawcze

Bez względu na to, czy chodzi o sklep motoryzacyjny z częściami do Citroen dostępny online, czy lokalnie – robiąc tam zakupy musisz sprawdzić jakość nabywanych części. Mówiąc dokładniej w głównej mierze to oznacza, aby sprawdzić czy spełniają standardy producenta oryginalnego sprzętu.

części zamienne OE OES OEM

części zamienne OE OES OEM

Co to znaczy? Kiedy produkowane są nowe, ale nieoryginalne części, mogą, ale nie muszą być identyczne z częściami oryginalnie wyprodukowanymi do użytku w Twoim samochodzie. Nie jest musem by stał za nimi oryginalny producent samochodów, ale ich produkcja tak czy inaczej musi być dobrej jakości. Krótko mówiąc, jeśli stawiasz na zamienniki, a nie oryginalne części samochodowe do Citroen niekoniecznie będziesz mógł mieć pewność, że to, co dostajesz, jest odpowiednie dla Twojego samochodu.
Zanim wydasz ciężko zarobione pieniądze na oryginalne części, zastanów się nad niektórymi korzyściami płynącymi z zamiennych części samochodowych.

 

Części zamienne do Citroen – zalety

W przeciwieństwie do oryginalnych, sklep z częściami zamiennymi do Citroen oferuje rozwiązania produkowane przez firmę, która nie jest oryginalnym producentem marki pojazdu. Wielu uważa, że zamienne części samochodowe są częściami używanymi albo tymi pochodzącymi z renowacji, ale tak naprawdę nie jest. Trzeba też dodać, że w rzeczywistości jakość wykonania części zamiennych znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich kilku lat. Dlatego wielu właścicieli samochodów przeglądając co do zaproponowania ma sklep online z częściami do Citroen zaczyna wybierać te niedrogie i wydajne opcje.

Zgodnie z tym, co zostało wyżej uściślone – zamiennikom nie brakuje mocnych, jak i słabych stron – do tych pierwszych zdecydowanie należą:
• koszt,
• szeroki wybór,
• jakość.

Głównym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na sklep motoryzacyjny online z częściami zamiennymi do Citroen zamiast oryginalnych, jest to, że są one znacznie tańsze niż części prosto od producenta. Kolejnym powodem jest właśnie to, że jako właściciel pojazdu zdecydowanie masz w czym wybierać, a już na pewno masz do wyboru więcej opcji niż w przypadku części pochodzących od oryginalnego producenta. Wreszcie, znalezienie części zamiennej, która przewyższa jakość wersji oryginalnej, nie jest tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Ostatecznie jednak zależy to od rodzaju części, której potrzebujemy.

części samochodowe ciężarowe

części samochodowe ciężarowe

Zamienniki do oryginalnych auto części do Citroen – minusy

eksport części oryginalne

eksport części oryginalne

Dlaczego więc mimo tych wszystkich zalet sporo osób nadal woli kupować to, co oferuje sklep z oryginalnymi częściami samochodowymi do Citroen? Trzeba sprawiedliwie powiedzieć, że choć jakość, szeroki wybór i atrakcyjna cena sprawią, iż zamienniki są niezwykle interesującą alternatywą – zawsze jest druga strona medalu, którą należy uwzględnić w tych rozważaniach. Bardziej pochylając się nad tematem nie można zapomnieć i o innych kwestiach decydujących o tym, co wybrać – z kwestią gwarancji na czelea

 

Kiedy kupuje się części zamienne, kwestia jakości ma dwie strony. Możemy znaleźć części o doskonałej jakości lub niskiej jakości, które po prostu nie będą pasować do naszego pojazdu. Dzieje się tak, ponieważ jest tak wiele opcji do wyboru, więc po prostu trzeba uważać i upewnić się, że mamy odpowiedni element, a w razie wątpliwości lepiej będzie właśnie postawić na propozycje, które w wyższej cenie oferuje sklep motoryzacyjny z oryginalnymi częściami do Citroen.

Gwarancja, która została już wspomniana – wskazuje na dużą wadę związaną z zamiennikami. Niemal każda oryginalna część ma zapewnioną z ramienia producenta długotrwałą gwarancję, czasem połączoną z pewnego rodzaju ochroną kupujących. W przypadku zamienników gwarancja jest dołączana jedynie czasem i nie ma tutaj mowy o tak długiej, jak w przypadku oryginalnych części, co jest niewątpliwym minusem tego rozwiązania.

Części samochodowe – nowe czy używane?

Decyzja między nowymi a używanymi częściami będzie Cię dotyczyć w szczególności, jeśli postawisz na te oryginalnie pochodzące od producenta. Jeśli chodzi naprawę samochodu, wybór między nowymi i używanymi częściami samochodowymi może być przykrym obowiązkiem, ale nie musi. Czy Twoim zdaniem nowe części są zawsze najlepszą opcją, czy masz tutaj jakieś inne przemyślenia? Spójrzmy na zalety i wady zarówno używanych, jak i nowych części samochodowych.

Zalety wyboru używanych części samochodowych do Citroen – wady nowych

Oczywiście używane części do aut do Citroen to przede wszystkim niższa cena. Używane części samochodowe są zazwyczaj tańsze, ale pamiętaj, że jeśli mowa o samochodach klasycznych, czy egzotycznych nie musi tak być. Tak czy inaczej, jeśli masz napięty budżet, może to być najważniejszy czynnik decydujący o wyborze części samochodowych.

import części zamiennych

import części zamiennych

W kontekście zalet, czy pomyślałeś kiedykolwiek o tym, że używane części samochodowe do Citroen niosą także korzyści dla środowiska? To prawda – kupowanie używanych części samochodowych to fantastyczny sposób na ochronę środowiska. Chociaż wiele części samochodowych można poddać recyklingowi, spora ich część trafia na wysypiska. Kiedy kupujesz autoczęści używane do Citroen, Twój wybór pomoże zmniejszyć te straty.

 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że sklep z używanymi autoczęściami do Citroen to także łatwość zakupu. Zwłaszcza, gdy pojazd nie jest już produkowany, producenci samochodów również przestają wytwarzać nowe części zamienne do tego pojazdu. Jeśli Twój samochód nie jest już produkowany, znacznie łatwiej będzie znaleźć do niego używane części przeglądając sklep motoryzacyjny z używanymi częściami do Citroen, niż ten z oryginalnymi.

Minusy wyboru używanych części samochodowych do marki Citroen – zalety nowych

import części oryginalne

import części oryginalne

Bez względu na wszystkie wyżej wymienione zalety pamiętaj, że sklep z używanymi częściami samochodowymi do Citroen będzie mógł Ci zapewnić wyłącznie ograniczoną gwarancję. Z drugiej strony, kupując nową część samochodową ta gwarancja będzie dużo bardziej długoterminowa. Także, jeśli chodzi o części używane, decydując się na nie, musisz też liczyć się z ryzykiem, że szybciej może się okazać konieczna ich ponowna wymiana. Mimo że sklep motoryzacyjny z używanymi autoczęściami do Citroen oferuje produkty, które są tańsze, zaoszczędzone pieniądze mogłyby wtedy zostać i tak przeznaczone na naprawę pojazdu, jeśli nadejdzie czas wymiany.

 

Zerknijmy jeszcze na żywotność, jaką zapewniają autoczęści do Citroen używane. Zwykle używane części samochodowe mają krótszą żywotność niż nowe części samochodowe do Citroen online. Tym bardziej, jeśli Twój pojazd nie jest już produkowany i nie masz innego wyboru niż zakup używanej części samochodowej. To, jak ostatecznie zdecydujesz w dużej mierze będzie uzależnione od tego, jakiego rodzaju części Ci trzeba, jak ważna jest jej funkcja w samochodzie i właśnie tego, czy producent nadal produkuje jej oryginalną wersję. Wiedz jednak, że kupowanie nowych części nie jest tak korzystne dla środowiska – więc koniec końców mógłbyś być zadowolony z takiego obrotu spraw. Zwłaszcza, jeśli jesteś ekoświadomą osobą, której dobro ziemi leży na sercu.

Jak określić jakość części do samochodu?

Aby mieć pewność, że otrzymujesz najlepsze autoczęści do Citroen online do swojego samochodu, niezależnie od tego, czy wybierasz te oryginalne, czy zamienne, nowe czy używane – zawsze o ostateczną poradę warto zapytać swojego zaufanego i kompetentnego mechanika. Nie ma lepszego fachowca, który mógłby przeprowadzić Cię przez wszystkie wyżej wymienione kwestii i ostatecznie doprowadzić do podjęcia możliwie jak najlepszej kwestii. Niezależnie od zalet i wad – ostatecznie liczy się wybór tego, co jest najlepsze zarówno dla samego samochodu, Twojego bezpieczeństwa, ale i portfela.

 

Części zamiennie Citroen OE, OEM, OES, import eksport.

2 CV AKZ , ACADIANE , AMI , AMI Break , AX (ZA-_) , AXEL , BERLINGO (B9) (K9) , BX (XB-_) , BX Break (XB-_) , C-CROSSER (EP_) , C-CROSSER ENTERPRISE , C-ELYSEE , C-ZERO , C1 (PM_, PN_) , C1 II (PA_, PS_) , C15 (VD-_) , C15 kombi , C15 pick-up (VDPD) , C2 (JM_) , C2 ENTERPRISE (JG_) , C25 , C3 AIRCROSS I , C3 AIRCROSS II (2R_, 2C_) , C3 I (FC_, FN_) , C3 II (SC_) , C3 III (SX) , C3 Picasso , C3 Pluriel (HB_) , C35 , C35 pick-up , C4 AIRCROSS , C4 CACTUS , C4 Grand Picasso I (UA_) , C4 Grand Picasso II , C4 I (LC_) , C4 II , C4 II (B7) , C4 II (MPV) (UD_) , C4 Picasso II , C4 SPACETOURER (3D_) , C4 coupe (LA_) , C5 AIRCROSS , C5 I (DC_) , C5 I Break (DE_) , C5 II (RC_) , C5 II Break (RE_) , C5 III (RD_) , C5 III Break (RW_) , C6 (TD_) , C8 (EA_, EB_) , CX I (MA) , CX I Break (MA) , CX II , CX II Break , DS , DS Break , DS kabriolet , DS3 , DS3 kabriolet , DS4 , DS5 , DYANE , E-MEHARI , EVASION (MPV) (22, U6) , GRAND C4 SPACETOURER (3A_, 3E_) , GS , GS Break , HY , ID Break , ID kabriolet , JUMPER , JUMPY (U6U) (VF7) (V_) , LNA , MEHARI , NEMO , NEMO kombi , SAXO (S0, S1) , SAXO Hatchback van (S3_) , SM , SPACETOURER (V_) , TRACTION AVANT (7C, 11B) , VISA , VISA kabriolet , XANTIA (X1_, X2_) , XM (Y3) (Y4) , XM Break (Y3) (Y4) , XSARA (N1) , XSARA Break (N2) , XSARA PICASSO (N68) , XSARA coupe (N0) , ZX (N2) , ZX Break (N2)